Dnia 22 listopada odbył się w naszej szkole pokaz zdjęć z wyjazdu uczniów do Stanów Zjednoczonych. Wycieczka trwała od 30 października do 6 listopada i brała w niej udział grupa 10 uczniów z naszego gimnazjum i liceum wraz z trzema opiekunami ? panem Maksem, panem Adamem i panią Jolą. Pierwsze zdjęcia, które mieliśmy przyjemność ujrzeć, dotyczyły tamtejszej rzeczywistości szkolnej i zostały zrobione w Easton Contry Day School. Widzieliśmy jak nasi amerykańscy koledzy uczą się, co robią poza szkolnymi zajęciami i jak odpoczywają w czasie przerw. Oglądaliśmy wystrój ich szkoły, w której na poszczególnych ścianach widniało graffiti, w salach stały kanapy, na których można było zrelaksować się, a na korytarzu znajdowały się szafki (jak w amerykańskich filmach). W kolejnych dniach nasi koledzy brali udział w różnych zajęciach i lekcjach m. in. matematyki (geometrii i algebrze), seminarium sokratejskim (filozofia), rysunku i grafice czy grze w baseball. Mogli doświadczyć specyficznej codzienności szkolnej w Easton Country Day School.

Kolejne zdjęcia przedstawiały wydarzenia, które odbyły się tego samego dnia lecz nieco później. Mianowicie obchody Halloween. Widzieliśmy jak nasi koledzy przebrani w śmieszno-straszne stroje chodzili od domu do domu, prosząc o słodycze i grożąc psikusem. Następnie wykończeni męczącym spacerem, leżeli na trawie i relaksowali się błogim nic nierobieniem.

Zdjęcia z Mashantucket Pequot Museum w rezerwacie Indian także zrobiły na nas wrażenie. Szczególnie te, które przedstawiały realistyczne figury Indian i makietę obrazującą wielkość pokrywy lodowcowej.

Kolejne slajdy pokazywały inne muzeum ? Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Yale. Tam Pan Adam, Pan Maks i nasze koleżanki ? Magda i Karolina, oglądali relikty z daaaaaalekiej przeszłości oraz próby ich odtworzenia (dinozaury, meteoryty itd. ). Zwiedzali również kampus uniwersytecki, budynki rektoratu i bibliotekę. A my razem z nimi.

Jedne z najbardziej wyczekiwanych przez nas slajdów pochodziły z wycieczki do Nowego Jorku ? miasta Kevina, Woody?ego Allena i ?Przyjaciół?. Polska grupa swoją podróż po tej metropolii rozpoczęła od rejsu promem. Kiedy dotarli do portu, skierowali się na Fifth Avenue, jedną z głównych ulic Manhattanu, aż do Time Square, przeszli obok luksusowego, pięciogwiazdkowego hotelu Plaza i Rockefeller Center i dotarli do Central Parku. W trakcie tego wyjątkowego ale męczącego spaceru zatrzymali się na obiad w nietypowej jak na polskie warunki restauracji McDonald?s. Była przyozdobiona pięknym neonem a w środku można było zobaczyć makietę Manhattanu.

Był to niestety ich ostatni pełny dzień w Stanach Zjednoczonych. Kolejne zdjęcia przedstawiają ostatnie zakupy i zaopatrywanie się w pamiątki z tej podróży oraz lotnisko i przygotowania do lotu.

Dzięki pokazowi slajdów, my ? uczniowie, którzy w tych dniach zostali w Polsce i nie wyruszyli w daleką podróż, mieliśmy chociaż niewielki swój udział w przygodzie naszych kolegów. Mamy nadzieję, że ich przeżycia i doświadczenia zostaną w nich na zawsze 🙂