Klasa IG wybrała się na spacer zorganizowany przez Muzeum Polin – ?Warszawa jest moja i ja jestem jej ? Warszawa Janusza Korczaka?. Spacer rozpoczął się przy ulicy Jaktorowskiej 6, gdzie mieścił się sławny sierociniec dla żydowskich dzieci założony przez Stefanię Wilczyńską  i właśnie przez Korczaka, zwany Domem Sierot. Po wysłuchaniu wstępu pani przewodnik, która barwnie ukazała sylwetkę wielkiego pedagoga i opowiedziała nam o jego ideach, skierowaliśmy się w stronę ulicy Chłodnej. Tam choć przez chwilę mogliśmy poczuć atmosferę nieistniejącej już Warszawy. Każdy, kto kiedykolwiek znalazł się na Chłodnej, na pewno zauważył brukowaną ulicę i tory tramwajowe ? pozostałości dawnej stolicy. W czasach istnienia getta nad Chłodną została poprowadzona kładka, która łączyła jego dwie części. Naziści nie chcieli zabudować obszaru, gdzie przejeżdżał tramwaj. Kładki już co prawda nie ma, ale dzięki wizjerom opartym na założeniach fotoplastykonu, mogliśmy zobaczyć jak wyglądał ten drewniany most będący przykrym świadkiem minionych lat. Wysłuchaliśmy również historii dotyczącej Państwowego Gimnazjum Kupieckiego i Liceum Administracyjnego im. Roeslerów, które również znajdowało się na ulicy Chłodnej, a które obecnie upamiętnione jest kamienną tablicą. Duże wrażenie zrobiła na nas przepiękna przedwojenna Kamienica pod Zegarem ? jeden z niewielu secesyjnych budynków w Warszawie. W tym niezwykłym miejscu mieszkał kiedyś Adam Czerniaków ? m. in. działacz społeczny i oświatowy, prezes Żydowskiej Rady Starszych w getcie.

Kolejna ulica, którą spacerowaliśmy, trochę nas zasmuciła. Przy ulicy Waliców 14 znajduje się budynek wybudowany jeszcze w XIX wieku ? obecnie niszczejąca ruina, pustostan, którym nikt się nie zajmuje. Tam odczytaliśmy kartki z sentencjami Janusza Korczaka, które dała nam pani przewodnik na początku trasy. Staraliśmy się je trafnie skomentować i zastanowić się nad ich sensem.

Następnie skierowaliśmy się w stronę ulicy Złotej 62, gdzie zobaczyliśmy fragment muru getta będący częścią ściany przedwojennego budynku o wysokości około 6 metrów. Znajduje się na nim m.in. tablica pamiątkowa odsłonięta 26 maja 1992 przez prezydenta Izraela Chaima Herzoga podczas oficjalnej wizyty w Polsce, a także plan warszawskiego getta. Pojedyncze cegły pochodzące z tego fragmentu muru trafiły do Muzeum Historii Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie oraz do muzeów w Houston i Melbourne.

Po obejrzeniu fragmentów muru poszliśmy na plac Defilad, by zobaczyć pomnik Janusza Korczaka powstały z inicjatywy fundacji Shalom i Stowarzyszenia im. Korczaka przy współudziale Miasta Stołecznego Warszawy. Tam usiedliśmy przy fontannie i czytaliśmy fragmenty ?Małego Przeglądu?, czasopisma redagowanego przez dzieci z Domu Sierot. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na ulicę Grzybowską. Tam, przy synagodze Nożyków zakończyliśmy wycieczkę.