niedz.. wrz 25th, 2022

W ramach „obowiązkowego” przysposobienia do służby w Siłach Powietrznych RP uczniowie naszego Gimnazjum mieli okazję zwiedzić 23. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i zapoznać się z jej zadaniami oraz tradycjami. Nadrzędnym celem jednostki jest obrona przestrzeni powietrznej nad Warszawą i pełnienie dyżuru bojowego NATO w ramach misji „ Air Policing” (czyli ochrony sojuszników z krajów nadbałtyckich, których lotnictwo wymaga wsparcia w zakresie ochrony terytorialnej).

Zwiedziliśmy kompleks koszarowy – przede wszystkim Salę Tradycji, gdzie mogliśmy zobaczyć pamiątki pilotów legendarnego Dywizjonu 303, a następnie udaliśmy się do koszar lotniskowej straży pożarnej. Jednostka dysponuje dwoma potężnymi pojazdami gaśniczymi, które są wykorzystywane w akcjach przeciwpożarowych i ratowniczych na terenie bazy i poza nią. Wojskowi strażacy współdziałają z cywilną strażą pożarną. Kolejnym punktem programu była wizyta na poligonie gdzie mogliśmy zobaczyć tor przeszkód i obszar gdzie ćwiczy się rzuty granatami różnych typów.

Potem pojechaliśmy na lotnisko wojskowe. Tu pierwszym punktem programu było zapoznanie się z samolotem myśliwskim MiG 29 UB. Musieliśmy szybko go oglądać bo samoloty były szykowane do lotów. Więc “migiem” się z tym uwinęliśmy i technicy zaprowadzili maszyny pod domek pilotów.

Dużą atrakcją było spotkanie z sokolnikiem (widzieliśmy jastrzębie i sokoła pracujące w bazie i puchacza, który występuje na pokazach) i zwiedzanie wieży kontroli ruchu lotniczego. Niestety rozkaz do wylotu nie padał i procedury przygotowawcze trwały więc nie doczekaliśmy się startu myśliwców. Może następnym razem.

Ostatnim punktem programu był zwiedzanie hangaru bazy jednostki oczyszczania lotniska i zapoznanie z jej zadaniami. Oglądaliśmy pługi, odśnieżarki i różnej maści inny sprzęt.

Wizyta była super. Szczęśliwi i nieco zmęczeni wróciliśmy do Warszawy 🙂