czw.. paź 6th, 2022

18 marca dwie klasy gimnazjalne – IG i IIG wybrały się na wystawę „Open a Door to Israel”. Samo wydarzenie można określić mianem instalacji multimedialnej z elementami interaktywnymi. Pozwala ono spojrzeć na Izrael od innej strony oraz zaangażować się odbiorcy w codzienność Izraelczyków. Ekspozycja składa się z dziewięciorga różnokolorowych drzwi, po otwarciu których widz poznaje różne aspekty życia w Izraelu lub działania tego kraju na arenie międzynarodowej. Otwierając błękitne, sprawdzamy, gdzie niesiona jest pomoc humanitarna i w jaki sposób prowadzone są międzynarodowe programy edukacyjne. Granatowe prowadzą nas do izraelskiej rodziny a nawet do ich lodówki. Fioletowe pozwalają spojrzeć nam na innowacyjne rozwiązania techniczne Izraelczyków. Ciemnozielone to szkoła, w której wraz z uczniami rozwiązujemy quiz. Jasnozielone oznaczają przedsięwzięcia i ukazują na jakich wartościach wyrósł Izrael. Żółte każą złapać paletkę i zagrać w matkot – popularną grę plażową. Czerwone przenoszą w świat muzyki – od tradycyjnego wesela, aż po street party w Jerozolimie. Brązowe przekonują jak bogata jest historia Izraela. Ostatnie – różowe pozwalają na zrobienie zdjęcia (selfie) z Izraelczykiem i przesłanie go na adres mailowy. Instalacja wzbogacona jest dodatkowo w film traktujący m. in. o najnowszych działaniach tego kraju w dziedzinie rozwoju technologicznego. Jest ona o tyle ciekawa, że widz nie wpatruje się jedynie w statyczny ekran, ale inny (mniejszy), który porusza się w momencie projekcji, tworząc wrażenie szkła powiększającego dla niektórych scen wyświetlanych na większym ekranie.

Wystawa gościła już w Rzymie, a prócz Polski, będzie pokazywana w ośmiu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Rosji i Brazylii (podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro).

Warto również wspomnieć o samym miejscu ekspozycji – o SOHO FACTORY. Jest to ponad ośmiohektarowy teren, który mieści się przy ulicy Mińskiej 25 na warszawskiej Pradze. Dziesiątki lat temu znajdowały się tam m. in. Zakłady Amunicyjne „Pocisk”, fabryka motocykli produkująca słynne „Osy”. Obszar ten, zaniedbywany przez długi czas, odzyskał niedawno swoją świetność. Zauważono w nim potencjał, realizując na tym terenie szereg działań związanych z kulturą i sztuką.