We wrześniu tego roku, uczniowie naszego liceum w ramach wyjazdu edukacyjno-integracyjnego, korzystając z programu „Współpraca ze wschodem – Ochota dla tradycji” udali się na Ukrainę. Jednym z punktów programu było spotkanie z młodzieżą uczącą się w Ukraińsko-Polskim Zespole Szkół nr 13 w Kamieńcu Podolskim. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda dzień nauki ich rówieśników na Ukrainie. Poznali również problemy z jakimi boryka się tutejsza młodzież, na które postanowiliśmy w miarę swoich możliwości odpowiedzieć. Po powrocie do Polski, wśród uczniów całej szkoły – Społecznego Gimnazjum nr 55 i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 7 ogłosiliśmy zbiórkę artykułów piśmienniczych dla zaprzyjaźnionej szkoły na Ukrainie. Akcja spotkała się z wielkim odzewem wśród uczniów, jak i przede wszystkim ich rodziców. Zebrane w dużej ilości materiały zostały przekazane uczniom z Ukrainy, którzy 25 listopada przybyli do naszej szkoły.
Do Polski przyjechała czwórka uczniów z Kamieńca Podolskiego oraz nauczycielka. Wszyscy korzystali z gościnności Rady Dzielnicy Warszawa- Ochota. Przedostatniego dnia pobytu byli gośćmi naszego liceum i gimnazjum. Dzień w szkole rozpoczęli od zapoznania się z historią Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 7 im. Bronisława Geremka, a także programami edukacyjno-społecznymi realizowanymi przez nasze liceum. Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród młodzieży. Następnie wraz z uczniami naszej szkoły udali się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie mieli okazję zapoznać się z pracami polskiego parlamentu od kuchni. Podczas powrotu z ulicy Wiejskiej, nasi uczniowie pokazali swym kolegom z Ukrainy – Muranów. Oczywiście podczas tej krótkiej wycieczki nie mogło zabraknąć: Muzeum Polin, bunkra Anielewicza czy Umschlagplatzu. Następnym punktem wizyty był wspólny obiad z naszymi gośćmi, po którym przekazano im zebrane przez uczniów artykuły dla ich kolegów i koleżanek z Kamieńca. Następnego dnia pojechali do domu, na Ukrainę.
Mamy nadzieję wkrótce odwiedzić ponownie Kamieniec Podolski, aby kontynuować wzajemne relacje.