Zajęcia muzealne w Muzeum Archeologicznym były podzielone na dwie części. Pierwszą z nich był wykład na temat początków państwa polskiego. Część druga to zajęcia artystyczne.
Podczas wykładu uczniowie mogli się dowiedzieć o faktach i przypuszczeniach dotyczących pochodzenia Słowian, o badaniach archeologicznych i źródłach pisanych ilustrujących kształtowanie się naszej państwowości. Oglądając rekonstrukcje grodów w Gnieźnie, Gieczu lub Ostrowie Lednickim mogliśmy wtopić się w klimat tych odległych czasów. Posągi bóstw pogańskich pozwalały uświadomić sobie jak istotne było wprowadzenie chrześcijaństwa. Dużo emocji wzbudzał dawny oręż i jego repliki, które chętnie były wypróbowywane przez naszych uczniów. Całość okraszona była takimi arcydziełami jak Kielich Królewski z Trzemeszna (Drugi Kielich Dąbrówki),  Włócznia św. Maurycego czy piękne przykłady iluminatorstwa.
Tematem zajęć artystycznych było lepienie z gliny bóstw słowiańskich. Krótkie wprowadzenie przeniosło nas w czasy tajemniczych obrzędów (takich jak Noc Kupały), do miejsc takich jak Arkona na Rugii, Góra Ślęża i liczne Święte Gaje. Po obejrzeniu przykładów czczonych posągów, uczniowie dostali glinę i narzędzia oraz odpowiednie instrukcje i oddali się twórczemu uniesieniu. Również pani Margo nie była w stanie opanować artystycznego popędu i w skupieniu wyrzeźbiła tajemnicze bóstwo. W efekcie powstało wiele różnorodnych posążków, z przewagą tych od kultu płodności.
Tekst i zdjęcia Darek Miroński