Muzeum Archeologiczne miało okazję gościć naszych uczniów II klasy gimnazjum, których dzielnie wspierał Jacuś z klasy I. Zajęcia podzielone były na dwie części: jedna, to zajęcia tkackie, druga – wykład o płacidłach.
Część pierwsza zaczęła się od wprowadzenia w technikę tkania jaką stosowano w odległych czasach. Poznaliśmy budowę pierwszych warsztatów tkackich i materiały jakich wtedy używano. Następnie w pracowni tkackiej uczniowie dostali specjalnie przygotowaną wełnę, sprytne bartko i zaczęło się. Zadanie polegało na utkaniu krajki. Zdjęcia dokumentują wielkie zaangażowanie i uzdolnienia naszych pupilów. Każda krajka cechuje się oryginalnością, tak jak nasi uczniowie.
Część druga to wykład o pieniądzu, jego formach i o tym co było środkiem płatniczym, nim pieniądz został wynaleziony. Dowiedzieliśmy się gdzie odkryto pierwsze monety, z jakich metali były one bite i co to jest awers i rewers monety. Szczególne emocje wzbudziła dyskusja nad pytaniem o wizerunek ptaka na denarze Princes Polonie, którego replikę każdy uczeń mógł sobie wybić własnoręcznie. Ponieważ wykład był finansowany przez NBP, każdy z uczniów dostał podwójny zestaw pytań. Pierwszy był wypełniany przed, drugi po wykładzie. Celem było ustalenie ile wiedzy słuchacze pozyskają w trakcie takiej lekcji.
Te muzealne zajęcia trwały dłużej niż było w planie. Miło było usłyszeć od wykładowców, że były one również dla nich przyjemnością, ze względu na zainteresowanie i interesujące dyskusje.
Tekst i zdjęcia Darek Miroński