niedz.. wrz 25th, 2022

Rok szkolny warto rozpocząć jakimś ciekawym wyjazdem edukacyjnym. Tym razem postanowiliśmy poznać uroki wsi polskiej. Po długich poszukiwaniach wybraliśmy gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Bobrów”, które znajduje się nad rzeką Świder w miejscowości Wólka Dłużewska na Mazowszu. Po krótkiej podróży powitała nas prowincjonalna okolica, swojskie klimaty, świeże powietrze, niepowtarzalne widoki oraz wiele atrakcji, po które mogliśmy sięgać do woli. I mogło się wydawać, że spędzaliśmy czas na błogim leniuchowaniu, ale nic z tego! Każdy dzień wyposażał nas w nowe doświadczenia, których nie moglibyśmy zdobyć w innym miejscu😁 .  

Od tej pory wyrób i pieczenie chleba, kwaszenie kapusty i ogórków, a nawet ubijanie masła czy robienie sera z mleka krowiego lub koziego nie stanowi dla nas żadnego problemu. Niektórzy nawet zaczęli się zastanawiać, czy nie zająć się tym zawodowo 🤔. 

Odkryliśmy również tajemnicę … skąd się bierze mleko?. Dzięki bardzo cierpliwej krowie nasi uczniowie zdobyli mistrzowskie kwalifikacje w pozyskiwaniu tego zdrowego napoju. Oczywiście cały proces okraszony był salwami śmiechu. A to jeszcze nie wszystko, zaciekawienie uczniów wzbudziły również pozostałe prace gospodarskie: uprawa roli, młócka cepami, uprawa warzywnika, wysiew nasion, zbiory i wykopki. Wysłuchaliśmy także wykładu o życiu i zwyczajach pracowitych pszczół. 

Bardzo ciekawym doświadczeniem było przeczesywanie terenu z wykrywaczem metali, szczęśliwcy wzbogacili się  o parę skarbów. Nie samą pracą jednak człowiek żyje, dlatego wybraliśmy się na długą wyprawę w poszukiwaniu siedlisk tytułowych bobrów, graliśmy w gry zespołowe, strzelaliśmy z łuku i jeździliśmy furą oraz konno.

A wieczorami… przyjęcia, ogniska i w końcu zasłużony odpoczynek. 

 

Oj, działo się na wycieczce, aż szkoda było wracać😞 .

 Z utęsknieniem czekamy na kolejny wyjazd!