Warto mieć w kadrze Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy😊. Dzięki Panu Karolowi, który jest również nauczycielem w-f uczniowie klas 4-6 rozpoczęli szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Na pierwszych zajęciach dowiedzieli się w jaki sposób należy postępować, w sytuacji kiedy znajdziemy się w pobliżu osoby poszkodowanej. Później przyszedł czas na praktykę – uczniowie przeprowadzali pozorowaną akcję ratunkową osoby poszkodowanej na szlaku turystycznym.  Ćwiczyli również RKO czyli Resuscytację Krążeniowo Oddechową z wykorzystaniem fantomu. W trakcie tego ćwiczenia nasi uczniowie mogli przy pomocy wskaźników wyświetlanych na monitorze obserwować czy wykonywane uciski, są w odpowiednim tempie oraz z prawidłową siłą nacisku, tak by RKO było efektywne. Ostatnim elementem naszego pierwszego etapu szkolenia było również ćwiczenie układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

Wszyscy dzielnie i ambitnie ćwiczyli i w większości cała symulowana akcja ratunkowa była przeprowadzana prawidłowo, co pozwala z optymizmem planować, kolejne etapy szkolenia z zakresu pierwszej pomoc 😊.

A tak, zgodnie z algorytmem postępowania w zatrzymaniu krążenia u osoby dorosłej poszkodowanej w BLS przebiegały nasze ćwiczenia.

 1. Bezpieczeństwo – zapewnij bezpieczeństwo sobie, poszkodowanemu i świadkom zdarzenia.
 2. Reakcja – sprawdź, czy poszkodowany reaguje.
 3. Drogi oddechowe – udrożnij drogi oddechowe.
 4. Oddychanie – patrz, słuchaj i próbuj wyczuć prawidłowy oddech.
 5. Nie reaguje i nie oddycha prawidłowo – Wezwij zespół ratownictwa medycznego (tel.: 112).
 6. Wyślij kogoś po AED.
 7. Krążenie – rozpocznij ucieknie klatki piersiowej.
 8. Jeśli jesteś przeszkolony i potrafisz to wykonać – połącz uciśnięcia klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi.
 9. Jeśli nie jesteś przeszkolony lub nie potrafisz wykonać oddechów ratowniczych – prowadź RKO z wyłącznym uciskaniem klatki piersiowej.
 10. Gdy dociera AED – włącz AED i podłącz elektrody.
 11. Jeśli AED nie jest dostępne, kontynuuj RKO.
 12. Poszkodowany nie reaguje i oddycha prawidłowo – jeśli masz pewność, że poszkodowany oddycha prawidłowo, ale nadal nie reaguje, ułóż go w pozycji bezpiecznej. „

Czekamy na ciąg dalszy… 😃.