Wczoraj nasi uczniowie obejrzeli film “Powstanie Warszawskie”. Oto wrażenia kilku z nich:

Film ?Powstanie Warszawskie? jest wstrząsający i bardzo dobrze zrobiony. Pokolorowanie i udźwiękowienie powstańczych kronik było dobrym pomysłem. Widz wczuwa się w sytuację powstania i zaczyna przeżywać to, co dzieje się na ekranie.

Przejdźmy do krótkiego opisu filmu. Opowiada on o dwóch kamerzystach Biura Informacji i Propagandy AK. Przemierzają oni Warszawę i dokumentują Powstanie Warszawskie. Film jest w całości zrobiony z oryginalnych kronik powstańczych nakręconych przez kamerzystów BIP-u. Najbardziej wstrząsającą sceną jest chyba wielki stos trupów znajdujących się na podwórzu pewnej kamienicy. Oprócz traumatycznych i wstrząsających zdjęć obserwujemy również ?normalne? życie w tamtym okresie historii Warszawy. W jednej z negatywnych recenzji jest napisane, że nie słychać w filmie strzałów i wybuchów. Nie zgadzam się z tym, ponieważ trudno znaleźć scenę bez strzałów i wybuchów.

Bardzo polecam ten film wszystkim zainteresowanym historią.

 Kajetan Krakowiak-Świątnicki III G

 Film ?Powstanie Warszawskie? jest pierwszym takim filmem zmontowanym w całości z nagrań historycznych. Na filmie widzimy powstańców nagrywanych przez pracowników Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Rzadko w scenach walki, raczej w scenach z codziennego życia. Mimo trwającej wojny, często sobie żartują. Kierownik nakazuje filmowanie tylko scen mających na celu zwiększenie morale mieszkańców miasta. Tłumaczy to tym, że ludzie widzą śmierć na co dzień, a muszą również zobaczyć jak powstańcy odnoszą sukcesy. Jednak poza scenami, przez które przebija się entuzjazm, widzimy te, podczas których kamerzyści ? dwaj bracia, Karol i Witek ? przedostają się na stronę niemiecką podczas zawieszenia broni. Nagrywają żołnierzy niemieckich i ruch czołgów. Kiedy już chcą się wycofać, Niemcy zaczynają strzelać. Jest to jedna z bardziej wzruszających scen, których w filmie jest wiele. Widzimy stosy martwych ludzi i płacz kamerzysty. Te sceny wywołują sporo emocji. Przede wszystkim z tego powodu, iż został podłożony dźwięk. Często słyszymy krzyki rannych lub palących się żywcem ludzi. Mimo przemocy, której w filmie nie brakuje, widzimy również wesołe sceny, co wywołuje w widzu mieszane uczucia. Jednak koniec filmu najbardziej wzrusza. Młodszy brat pisze list do swojej matki. Próbuje uniknąć wyjawienia prawdy o losie Karola. Jak mógłby napisać o śmierci własnego brata?

Wszystko to sprawia, że wychodząc z filmu czułem się bardzo poruszony i miałem wiele przemyśleń. Mimo to, że w filmie nie ma dużego zarysu fabuły ani żadnej konkretnej historii, to całość daje do myślenia i zachęca do skupienia.

Jakub Jędryka III G

?Powstanie Warszawskie? to projekcja złożona z 85 minut pokolorowanych kronik Biura Informacji i Propagandy AK. Podłożono pod nie również głos. Film ma na celu pokazać współczesnym widzom realia tego, co działo się w Warszawie od 1 sierpnia 1944 roku. W film wpleciono wątek fabularny, czyli historię dwóch braci, którzy nagrywają kroniki powstańcze. Idąc przez miasto, natrafiają na wiele szokujących widoków, stertę ciał rozstrzelanych mieszkańców, martwe dziecko, palącą się kamienicę, z której nie każdy zdążył uciec. Duża część filmu skupia się na ukazaniu życia powstańców w różnych warunkach. Według mnie film jest świetnie zrobiony, ale wiele osób patrzy na niego i ocenia tymi samymi kategoriami, co filmy akcji. Nie rozumieją jednak, że połączenie w efektowny sposób kronik powstańczych, powinno być rozpatrywane w zupełnie inny sposób.

Franek Godrecki II G

Moim zdaniem o filmie ?Powstanie Warszawskie? nie powinniśmy mówić czy jest fajny, czy nie. Należy zapytać, co najbardziej nami wstrząsnęło. Jest to bowiem czarno-białe świadectwo na okrucieństwo i bestialstwo nazistów, do którego dodano kolory i podłożono dźwięk (dobrze dopasowane sytuacyjnie dialogi). Jest on na pewno bardzo wstrząsający, jednak z czystym sumieniem polecam go wszystkim, którzy pragną choć na te 85 minut przenieść się do dawnej Warszawy i towarzyszyć powstańcom w walce.

Piotr Siczek II G

Dnia 28 maja udaliśmy się wraz z całą szkołą do kina, aby obejrzeć film pt. ?Powstanie Warszawskie?. Opowiada on o dwóch powstańcach, którzy zamierzają uwiecznić tamte chwile. Karol i Witek są braćmi. Starszy z nich ? Karol, jest rozsądny, mądry, dobry w tym co robi. Ginie on pod koniec filmu. Witek, młodszy brat Karola, jest impulsywny i nierozsądny. Woli walczyć i zamiast kamery trzymać broń. Jednak jego zachowanie zmienia się pod wpływem obrazów, których jest świadkiem. Całkowita zmiana następuje jednak wtedy, gdy jego starszy brat umiera. Film przez większość czasu jest stonowany, ale są też sceny walki oraz smutku. Najbardziej przerażającą sceną dla mnie była ta, gdy kamerzyści znajdują zwłoki dziesiątek osób. Film pokazał mi jak wyglądało Powstanie Warszawskie. Wywarł na mnie pozytywne wrażenie, ale żałuje, że nie był czarno-biały, ponieważ klimat byłby bliższy prawdzie. Podoba mi się to, że dzięki takiemu dziełu wiele osób może docenić wysiłek i trud powstańców.

Maciek Domański IG

 ?Powstanie Warszawskie? to film dokumentalny, który ma na celu pokazanie prawdziwych scen z czasów powstania. W filmie jest podłożony głos, a klatki są pokolorowane. Opowiada on historię dwóch braci, członków Biura Informacji i Propagandy AK. Starszy Karol jest kamerzystą, a Witek ? jego młodszy brat, to pomocnik. Karol ginie podczas nagrywania Niemców z ukrycia. Witek w panice ucieka i przejmuje rolę kamerzysty, co od dawna chciał zrobić. Szkoda, że w takich okolicznościach. Moim zdaniem film jest dobrze i starannie zrobiony. Przemówił do mnie. Utwierdził, że czasy wojny były prawdziwym piekłem na ziemi. Uświadomiłem sobie o co walczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Osobiście polecam ten film.

Maciek Wilczak II G