W poniedziałek dnia 16.04.2018 Nasza klasa wybrała się z p. Margo i p. Staszkiem do Szkoły twórczego myślenia Vinci na warsztaty z efektywnej nauki. Była to nagroda za udział w konkursie Nakręć się na pomaganie organizowanego przez tę placówkę.

Zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia nas w tematykę sposobów koncentracji, co wspólnymi siłami uskutecznialiśmy przez ćwiczenie o nazwie „helikopter”. Zadanie polegało na określenie pozycji wspomnianego „helikoptera” na planszy po wcześniejszym udzieleniu odpowiednich wskazówek przez prowadzącą. Trudność zadania zwiększała się proporcjonalnie do szybkości przekazywania informacji o współrzędnych.

Jednym z elementów warsztatów było omówienie kilku technik zwiększających szybkość czytania. Dzięki tej części zajęć dowiedzieliśmy się o ile szybciej możemy przebrnąć przez nudne lektury szkolne i dodatkowo zapamiętać nieco więcej, praktykując odpowiednie ćwiczenia. Każdy z nas otrzymał wskaźnik oraz książkę i osobiście mógł się przekonać, na ile skuteczne są zaprezentowane ćwiczenia.

Kolejnym wyzwaniem była niezwykle trudna sztuka żonglowania, której podstawy staraliśmy się opanować. Każdy uczestnik kursu dostał 2 lub 3 (bardziej zaawansowani) piłeczki, które wykorzystując odpowiednią technikę, należało przerzucić z ręki do ręki. Ćwiczenie wywołało wiele ekscytacji i dodało energii szczególnie tym, którzy wcześniej wyglądali na znużonych.

Na koniec zostaliśmy wprowadzeni w tajniki tworzenia map myśli, czyli przedstawienia najważniejszych informacji z analizowanego tekstu/wypowiedzi poprzez graficzne przedstawienie najważniejszych zagadnień, połączonych ze sobą skojarzeniami. Przekonaliśmy się, że warto robić notatki tą metodą, gdyż pomaga ona w szybszym zapamiętywaniu, a samą naukę czyni przyjemniejszą i prostszą.

Klasa 2 gimnazjum